Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej, którego celem jest zmiana wielkości lub kształtu warg sromowych. Zabieg obejmować może zarówno wargi sromowe większe jak i mniejsze.

Labioplastyka (plastyka warg sromowych) jest jednym z bardziej znanych zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej . Zabieg wykonywany jest przede wszystkim u kobiet, które posiadają wady wrodzone lub po prostu odczuwają dyskomfort związany z wyglądem swoich narządów płciowych..

Labioplastyka jest jedynym z skutecznych sposobów na pozbycie się kompleksów związanych z budową narządów płciowych, a nierzadko też wstydu i poczucia niezadowolenia w sytuacjach intymnych. Decydują się na niĄ kobiety w wieku 25-40 lat, ale zdarzają się też nastolatki.

Najczęściej do decyzji o labioplastyce skłania pacjentki:

 • deformacja warg sromowych, do której dochodzi na skutek przebytego porodu naturalnego, lub ich przerost – co jest najczęściej efektem genetyki lub zaburzeń hormonalnych w organizmie,
 • zanik warg sromowych, do którego może dojść w przypadku szybkiej utraty wagi lub naturalnych procesów starzenia.
 • Labioplastyka może dotyczyć warg sromowych mniejszych i większych. W przypadku tych pierwszych polega na ich zmniejszeniu i nadaniu odpowiedniego kształtu. Korekcja warg większych polega na nadaniu im odpowiedniego kształtu i sprężystości.


  Labioplastyka warg sromowych mniejszych wykonywana jest w przypadku przerostu, asymetrii lub innych czynników stwarzających dyskomfort dla pacjentki. Przerost lub nienaturalny kształt warg sromowych mniejszych może skutkować niską samooceną, poczuciem wstydu oraz brakiem pewności siebie w kontaktach seksualnych.

  Labioplastyka warg sromowych większych wykonuje się najczęściej w przypadku ich zaniku oraz braku sprężystości. Polega na ostrzykiwaniu warg kwasem hialuronowym lub transplantacji tłuszczu autogennego. Po zabiegu narząd zyskuje odpowiedni rozmiar i kształtu.


  Wargi sromowe mniejsze mają kilka ważnych funkcji związanych z:

 • ochroną pochwy przed wnikaniem do wnętrza mikroorganizmów,
 • nawilżanie przedsionka pochwy w czasie pobudzenia seksualnego za co odpowiedzialny jest gruczoł Bartholina,
 • zawierają gruczoły przedsionkowe mniejsze, które wskazują na możliwość produkcji ejakulatu przez wszystkie kobiet.
 • Wargi sromowe większe pełnią przede wszystkim funkcję ochronną.

  Metody Labioplastyki:

  Metoda laserowej Labioplastyki modelowanie warg sromowych mniejszych przy użyciu lasera. Zabieg laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych umożliwia bezkrwawe zredukowanie powiększonych warg przy niewielkiej bolesności. Zastosowany w tej metodzie laser sprawia, że rany pooperacyjne goją się szybko i nie pozostawiają po sobie blizn. W rezultacie pacjentki szybko wracają do swoich codziennych czynności a efekt kosmetyczny i samopoczucie są doskonałe.

  Metoda TRIM zabieg techniką TRIM uznawany jest za najłatwiejszy w wykonaniu.. Wysoka popularność tej metody związana jest z częstością podobnych problemów i oczekiwań pacjentek. Z reguły problem dotyczy dużego rozmiaru warg sromowych mniejszych oraz ich ciemnych brzegów. Metoda TRIM polega właśnie na ścięciu oraz wyrównaniu brzegów warg sromowych mniejszych do żądanego poziomu a przez to nadanie im młodszego wyglądu. Zaletą wykorzystania tej metody jest możliwość dowolnego kształtowania wielkości wargi, natomiast jej dużą wadą jest pozostawienie blizny na całej długości wargi sromowej mniejszej, która poza nieestetycznym wyglądem może czasem być nadmiernie wrażliwa. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym LUB przewodowym

  Metoda WEDGE zabieg tą techniką polega na klinowej resekcji warg sromowych mniejszych. Technika WEDGE ma wiele modyfikacji i pozostawia naturalny brzeg i naturalne zabarwienie warg. Metoda ta czasem nazywana jest też „techniką V” z uwagi na fakt, iż długość i rozmiar warg sromowych mniejszych redukowana jest poprzez wycięcie tzw. „klina” w kształcie litery „V”, którego brzegi są następnie starannie zszywane. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest brak widocznej blizny oraz wyeliminowanie ryzyka nadmiernej wrażliwości w okresie gojenia się rany. Dodatkowo w metodzie WEDGE można zmniejszyć rozmiar warg sromowych bez usuwania ich naturalnych brzegów. Wargi sromowe mniejsze zachowują całkowicie naturalny wygląd. Metoda ta nie jest dobrym wyborem w przypadku pacjentek oczekujących usunięcia ciemniejszych brzegów i odmłodzenia wyglądu sromu. Alternatywą może być w tym przypadku technika laserowa. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym LUB przewodowym

  Osobiście staram się zawsze dobierać technikę operacyjna do indywidualnej budowy pacjentki. Decyzję podejmujemy wspólnie po zaprezentowaniu możliwych do uzyskania rezultatów.

  
Co daje zabieg Labioplastyki?
  Przede wszystkim zmianę kształtu warg sromowych zarówno większych jak i mniejszych. Zbyt małe lub zbyt duże wargi sromowe mogą sprawiać dyskomfort psychiczny, ale i fizyczny. Kobiety posiadające taki problem doświadczają znacznego dyskomfortu nawet przy noszeniu zwykłej bielizny lub utrzymaniem właściwej higieny. Takim kobietom trudno się pokazać w stroju kąpielowym, często też ten przerost przeszkadza w uprawianiu sportu (np. ból w czasie jazdy na rowerze czy konno), często też stanowi barierę psychiczną zaburzającą życie seksualne kobiety (obawy przed partnerem). To częste problemy kobiet. Wiele z nich, poza eliminacją bólu marzy po prostu o estetycznym wyglądzie. Poprawa dokonana przez chirurga przynosi bardzo dobre efekty i pomaga rozwiązać te problemy.

  
Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednio wcześniej zlecone przez lekarza badania. Na kilka dni przed nie można przyjmować żadnych leków, a także należy graniczyć palenie papierosów. Wykonanie zabiegu uniemożliwia oczywiście miesiączka, dlatego podczas planowania terminu należy wziąć pod uwagę dzień cyklu menstruacyjnego. 

  Wymagane badania:

 • morfologia,
 • grupa krwi,
 • wskaźnik krzepnięcia(APTT I INR),
 • elektrolity (Na, K),
 • badanie ogólne moczu,
 • ANTY-HIV, ANTY-HCV.
 • 
Czas trwania zabiegu?

  Od kilkunastu minut do 2 godzin. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym Długość zabiegu uzależniona jest od metody oraz indywidulanych cech pacjentki. Po zastosowaniu anestezji nadmiar warg sromowych jest usuwany, a warga sromowa jest odpowiednio modelowana. Procedura ta wymaga olbrzymiej dokładności, ponieważ jest to obszar bardzo mocno ukrwiony i unerwiony. Ze względu na delikatny charakter miejsca zabiegu taka operacja powinna być wykonana w sposób bardzo staranny i rozważny, by nie zaburzyć tych ważnych dla organizmu funkcji. Do całkowitej sprawności pacjentka wraca po ok. tygodniu. Okres absencji seksualnej do 6 tyg.

  Kontakt: Dr Paulina Malarkiewicz – 504 296 691